Pikanäpumehest sammuke ees

Ilmade soojenedes saab tavaks veeta vabad päevad, nädalavahetused ja puhkused maal. Just sel ajal sagenevad aga ka vargused suvilatest, garaažidest ja maamajadest ehk kohtadest, kus pidevalt sees ei elata. Siinkohal ongi õige aeg meelde tuletada, kuidas oma suvekodus olevat vara võimalikult hästi kaitsta.

Käesoleval aastal on politseile juba laekunud mitmeid teateid sissemurdmistest Võrumaal suvilatesse ja maamajadesse. Näiteks sai politsei aprilli alguses teate, et Vastseliina vallas Külaoru külas siseneti suvekodu kõrvalhoonesse ja varastati muruniiduk, trimmer, trimmeri traksid ja ketaslõikur. 26. aprillil aga teatati politseile, et Lasva vallas Listaku külas murti akna lõhkumise teel sisse ehitusjärgus maamajja ja varastati ehituslaser, samuti rikuti ära äsjavalatud betoonpõrand.  Aprilli keskpaigas murti aga Sõmerpalu vallas Osula külas sisse maamajja, kust varastati ruute ja raadio.

Selleks, et mitte langeda suvilasse saabudes ebameeldiva üllatuse osaliseks ja avastada, et soovimatud külalised maamajas „puhta töö“ on teinud, saab omanik väga palju ise ära teha, kui silmas pidada järgnevaid soovitusi.

Maamajast lahkudes tuleks hinnalise esemed paigutada silma alt ära lukustatud kohta, et varastel ei tekiks nende haaramise järele ahvatlust. Kindlasti tasub jälgida, et majadel ja kõrvalhoonetel oleks ees korralikud lukud nii ustel kui ka akendel. Uksed ja aknad tuleks lukustada isegi siis, kui lahkutakse vaid korraks ja võtmele tuleks leida kindel koht, mille peale varas ei tule. Olgu öeldud, et uksemati alla peidetud võti avastatakse tõenäoliselt üsna ruttu.   Kuumade ilmadega suvilas ööbides tuleks jälgida, et vargal poleks võimalik akna kaudu siseneda-avatud aknad annavad kurikaeltele suurepärase võimaluse sisenemiseks ning seda ka öösel, kui pererahvas magab.

Senine praktika näitab, et suur osa kuritegusid on toime pandud ettekavatsematult hetke ajel ja võimaluse tekkides. Kui hoovile on ripakile jäetud näiteks ATV-d, siis on suur tõenäosus, et see võib langeda varaste saagiks. Aeg on aga näidanud, et kaubaks läheb kõik, mis vähegi lahtiselt vedeleb. Kõige kindlam on suvilast lahkudes väärtuslikud esemed enesega alati kaasa võtta.

Enda vara kaitsmisel on oluline ka hea läbisaamine naabritega. Enne suvilast lahkumist on mõistlik anda naabritele teada, kui kaua on plaanis suvilast eemal olla ning jätta oma kontaktandmed. Kasuks tuleb, kui luua mulje, et suvilas on pidevalt keegi kohal. Ka piirkonnas pidevalt elavatele inimestele paneb politsei südamele kahtlastest liikumistest nii politseile kui ka vara omanikele teada anda. Kui suvilapiirkonnas elab palju usaldusväärseid inimesi, siis tasuks turvalisuse tagamiseks mõelda ka naabrivalvele.

Vastavalt võimalusele tuleks kaaluda oma vara kaitsmiseks ka erinevate turvaseadmete kasutamist. Heaks abimeheks on alarmsüsteem, mis annab kohe teada, kui soovimatu isik suvilasse või maamajja sisse murdnud on. Maja ümbrusesse turvakaamerate paigaldamine teeb hiljem aga kurikaela tabamise oluliselt lihtsamaks.

Sageli võib jääda mulje, et varast ei hoia tagasi ükski lukk, kuid kui teha ise oma vara kaitsmiseks pingutusi, siis on varguse toimepanemise tõenäosus oluliselt vähenenud ning  linna tagasi saab sõita juba märksa rahulikuma südamega. 

Karit Kängsepp Võru politseijaoskonna praktikant